Dobrovolní hasiči si do Prahy jeli říci o peníze. Žádat o dotace mohou v dubnu

Publikováno: 04.02.2021

Zdroj: PŘÍBRAMSKÝ deník.cz

 

V mnoha obcích jsou jedinými organizátory a „držáky“ společenského života. To jsou pochvalná slova, jež středočeská hejtmanka Petra Pecková (za STAN) v úterý 2. února večer adresovala dobrovolným hasičům.

„Jsem ráda, že sbory dobrovolných hasičů aktivně žijí,“ zdůraznila po setkání se starostou Krajského sdružení hasičů Středočeského kraje Oldřichem Lacinou a jeho náměstky: Danou Vilímkovou, jež stojí v čele okresního sdružení na Benešovsku, a Václavem Jankovským, který starostuje okresnímu sdružení Příbram.

Pilní jsou, i když nehoří

Krajští funkcionáři dobrovolných hasičů reprezentují hotovou armádu Středočechů ochotných a připravených přijít na pomoc druhým vždy, když je to potřeba; nejen tehdy, pokud hoří. A jsou aktivní, jak Pecková ocenila, i v organizování společenského a kulturního života na venkově.

Velmi významná je také jejich práce s dorostem: od malých dětiček až po mládež. Stejně jako spolupráce se samosprávou; právě místní hasiči patřívají k těm, na něž se starostové mohou obrátit, pokud je něco zapotřebí. Klidně i akutně. Významná je tak i činnost těch sborů, které nemají vlastní zásahovou jednotku, spěchající do akce pod majákem.

Ve středních Čechách působí dvanáct stovek sborů dobrovolných hasičů – ano, je jich více než měst a obcí v kraji dohromady, když v některých osadách fungují samostatné sbory. Sdružuje se v nich 54,7 tisíce členů. Na setkání s hejtmankou byla řeč i o tom, jak kraj může podpořit jejich činnost – včetně dotací ze středočeských fondů pro dobrovolné sbory a jejich jednotky, jejichž využívání už má tradici.

 

Celý článek naleznete na https://pribramsky.denik.cz/z-regionu/dobrovolni-hasici-si-do-prahy-jeli-rici-o-penize-zadat-o-dotace-mohou-v-dubnu.html